Pasifik'in altına gizlenmiş Diriliş adı verilen 'kayıp' tektonik plaka

Metin Bedir
0
(Resim: © Stocktrek Images, Getty Images aracılığıyla)

Bilim adamları, 60 milyon yıl önce Pasifik Okyanusu'nda bir volkan yayına neden olabilecek uzun süredir kayıp olan tektonik bir plakayı yeniden inşa ettiler. 

Diriliş adı verilen levha, bazıları asla var olmadığına inandığı için jeofizikçiler arasında uzun zamandır tartışmalı bir konu. Ancak yeni yeniden yapılanma, kayalık plakanın kenarını bilinen antik yanardağlar boyunca yerleştiriyor ve bunun bir zamanlar bugünkü kuzey Kanada'da bulunan kabuğun (Dünya'nın en üst tabakası) bir parçası olduğunu gösteriyor. 

Houston Üniversitesi'nden jeolog Jonny Wu yaptığı açıklamada , "Plaka sınırlarında volkanlar oluşur ve ne kadar çok plakanız olursa o kadar çok volkanınız olur," dedi . "Volkanlar da etkileyecek iklim değişikliği . So, İklim nasıl değiştiğini Dünya'yı modellemek ve anlamaya çalışırken ... gerçekten üzerinde olmuştur kaç yanardağlar bilmek istiyorum Dünya'da ."


Kuzey Amerika'da bir manto tomografi görüntüsünü gösteren 3 boyutlu bir blok diyagram, Farallon tektonik plakasını düzleştirmek için kullanılan Döşeme Açma yöntemini ortaya koymaktadır. Bunu yaparak, Fuston ve Wu, kayıp Diriliş plakasını bulmayı başardılar.(Resim kredisi: Houston Üniversitesi)


Bu görüntü, 60 milyon yıl önce Batı Kuzey Amerika'nın levha tektoniği rekonstrüksiyonunu gösteriyor ve üç kilit tektonik plakanın, Kula, Farallon ve Resurrection'ın yitmesini gösteriyor. (Resim kredisi: Houston Üniversitesi)

Wu ve yardımcı yazarı, Houston Üniversitesi jeoloji doktora adayı Spencer Fuston, 66 milyon yıl önce başlayan jeolojik çağ olan erken Senozoik dönemden beri tektonik plakaların hareketini "ortaya çıkarmak" için Dünya'nın kabuğunun bir bilgisayar modelini kullandı . Jeofizikçiler, o zamanlar Pasifik'te Kula levhası ve Farallon levhası olmak üzere iki levha olduğunu biliyordu. 

Bugün Alaska ve Washington'da bu levhaların eski konumlarının doğusunda çok sayıda magma bulunduğundan, bazı jeofizikçiler bulmacada eksik bir parça olduğunu savundu - Diriliş adını verdikleri teorik bir levha. Bu magma, levhanın kenarındaki volkanik faaliyet tarafından geride bırakılmış olmalıydı. 

Bu plakaların tümü, yitim adı verilen bir süreçte çoktan Dünya'nın kabuğunun altına daldı. Wu ve Fuston, bilgisayar rekonstrüksiyonunu kullanarak bu batmayı geri aldılar, neredeyse plakaları yüzeye geri kaldırdı ve hareketlerini geri aldılar . Bunu yaptıklarında, Diriliş'in gerçekten de resme uyduğunu gördüler. Bulgularını 19 Ekim'de GSA Bulletin dergisinde yayınladılar .

"Dünya yüzeyine geri 'yükseltildiğinde' ve yeniden inşa edildiğinde, bu kadim Diriliş tektonik levhasının sınırları Washington Eyaleti ve Alaska'daki antik volkanik kuşaklarla çok iyi eşleşerek, antik Pasifik Okyanusu ile Kuzey Amerika arasında çok aranan bir bağlantı sağlar. jeolojik kayıt, "dedi Wu. 

İlk olarak Live Science'da yayınlandı.
Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum yaparken:

1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazı ile alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.

Yorum Gönder (0)