Herhangi bir şeyin 'mikropsuz' olması mümkün mü?

Metin Bedir
0
Mikroplardan arınmış olmak için ne gerekir

Herkes muhtemelen bunu yüzlerce kez yaptı, özellikle de son zamanlarda - sanite edici ile elleri ovuşturdu, mutfak tezgahlarını antibakteriyel mendillerle ovuşturdu, umumi bir tuvalette klozet kapağını okşadı ve banyo kapısını açmaya çalışmak için ayakları, dirsekleri veya omuzları kullandı - bunların hepsi o iğrenç, korkutucu, görünmez mikropları uzak tutmak adına.

Peki ya tüm bu dikkatli temizlik boşuna bir egzersizse? 

Kuzey Carolina Üniversitesi (UNC) Tıp Merkezi'nin Enfeksiyon Önleme programı yöneticisi ve UNC Tıp Fakültesi'nde epidemiyoloji ve bulaşıcı hastalıklar doçenti olan Emily Sickbert-Bennett, gerçekten değil, dedi. 

Sickbert-Bennett Live Science'a "Vücudumuzda ve vücudumuzda hücrelerden daha fazla bakteri var" dedi. Her yerde, suda, toprakta ve diğer hayvanlarda doğal olarak oluşan çok sayıda bakteri var.  

Ama bu mikropların hepsi kötü değil, dedi. Aslında, bir kişinin burnunda zararsız yaşayan ancak kan dolaşımında ölümcül olabilen stafilokok bakterileri gibi, yanlış yere gitmedikçe çoğu zararsızdır .

Diğer mikroplar sürekli olarak patojeniktir, yani her zaman bir hastalık riski oluştururlar. Sickbert-Bennett, COVID-19'a neden olan virüsün bunlardan biri olduğunu söyledi. Bu daha sorunlu mikroplar, muhtemelen çoğu insanın "mikroplardan" kurtulmaya çalışırken endişelendiği şeydir.

Öyleyse, çevremizi bu mikroskobik kötü adamlardan uzak tutmak için bir umut var mı?

Sickbert-Bennett, sorulması gereken daha iyi sorunun yüzeyleri nasıl mikropsuz tutacağımız değil, çevremizde bulunan mikropların enfeksiyonlara neden olmasını nasıl önleyeceğimiz olduğunu söyledi.

"Yüzeyler, günlük ev temizlik bezleri veya spreyleri ile dezenfekte edilebilir ve bu, bu yüzeylerde bulunan mikropları kesinlikle ortadan kaldırır" dedi, ancak bu yüzeyler sürekli olarak yeniden kirlenme eğilimindedir. Kapı kolu ve parmak gibi iki yüzey etkileşime girdiğinde mikroplar değiş tokuş edilir. Artı, havadaki mikroplar yeni dezenfekte edilmiş yüzeylere hızla yeniden yerleşebilirler.

Mikropları uzak tutmak mümkün mü?

Sickbert-Bennett, "En önemli şey, gerçekten de 'enfeksiyon zinciri' hakkında düşünmek," dedi - bir mikrop gibi bir mikropun birine bulaşması için olması gereken küçük adımlar. "Bu zincir boyunca onu kesebileceğiniz noktalar nerede?" diye sordu. 

Başka bir deyişle, bazı zararlı mikroplar evinize veya cildinize girebilse de, önemli olan enfeksiyona neden olabilecekleri bir yere gitmediklerinden emin olmaktır. Örneğin, COVID-19 böceklerinin bir kişinin solunum sistemine veya gözlerine dokunmadan aktarılması gerekir, bu nedenle buruna, ağza veya gözlere dokunmadan önce ellerinizi yıkayarak - COVID-19 için bulaşma zinciri kırılır.

E.Coli'yi uygun şekilde pişirerek bağırsaktan uzak tutmayı düşünün ve yaygın bir pembe göz suçlusu olan adenovirüsü ellerinizi yıkayarak ve gözlerinize dokunmayarak gözün dışında tutmaya çalışın . Ama aksi takdirde insanların içinde yaşadığı mikropların dünyası hakkında çok fazla strese girmeyin. Bu mikropların çoğunun amacı vardır ve insan sağlığı için bir risk oluşturmaz. Los Angeles, California Üniversitesi'nde Bütünleştirici Biyoloji ve Fizyoloji alanında doktora sonrası araştırmacı Helen Vuong The Conversation'da yazdığı üzere , mikrop içermeyen fareleri inceleyen araştırmalara göre, aslında birçok mikrop, hayvanların gelişmesine ve hayatta kalmasına yardımcı oluyor .

Sickbert-Bennett, "Vücudumuzda bile, daha patojenik olanları geride bırakmaya ve bizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan birçok iyi bakteri var" dedi.

Orijinal olarak Live Science'ta yayınlandı.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum yaparken:

1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazı ile alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.

Yorum Gönder (0)