Fangirl Ne Demek?

Metin Bedir
0
Fangirl Nedir?


Bir fangirl kızı düşündüğünüzde aklınıza birçok görüntü gelebilir. Bir mekanın önünde en sevdikleri sanatçının dikkatini çekeceğini umdukları posterleri tutan bir kız düşünebilirsiniz. Bir bilgisayarın başında, en sevdiği ünlü hakkında güncellemeler yayınladığı bir hayran sayfası yöneten bir kız hayal edebilirsiniz. Rainbow Rowell'ın Fangirl adlı romanını bile düşünebilirsiniz.


Fangirl bunların hepsi ve çok daha fazlası anlamına gelebilir. Bir fangirl her tür medyanın hayranı olabileceğinden, terim çok geniştir. Merriam-Webster'ın fangirl tanımı, “birinin ya da bir şeyin aşırı ya da aşırı hevesli hayranı olan bir kız ya da kadın” dır. Fangirl ayrıca bir fiil olarak da kullanılabilir, fangirling, zamanınızı en sevdiğiniz sanatçıya, oyuncuya, aktrise ve hatta en sevdiğiniz kurgusal dünyaya ayırırken katılabileceğiniz bir şeydir!


Fangirl yeni bir terim gibi görünse de aslında 1934'ten beri var. Fangirl kelimesinin bilinen ilk kullanımı AP Herbert'in Holy Deadlock adlı romanındadır. Herbert bu kelimeyi tıpkı bizim bugün yaptığımız gibi kullanıyor!


Fangirl'ler çok uzun zamandır varlar ama ana akıma yükselişleri Beatlemania ile başladı. The Beatles'tan sonra, hayranları onları destekledikçe daha birçok kalp çarpıntısı yükselmeye başladı. Bu küresel bir fenomen! Bugünün fangirlleri Swifties'ten Twihards'a ve BTS'in ARMY'sine kadar uzanıyor. 


Twitter, Tiktok ve Instagram gibi sitelere kolay erişim sayesinde fangirllerin dünyanın her yerindeki diğer fangirl'lerle bağlantı kurması giderek daha kolay hale geliyor.


İnternet, fangirl kızların birlikte hayran olabilecekleri topluluklar oluşturmasını kolaylaştırıyor! Yani, popüler şarkıcıların, kurgusal sihirbazların veya internet ünlülerinin hayranı olun, sizin için bir yer var.

Siz kime hayransınız? aşağıdaki yorum bölümünden düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum yaparken:

1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazı ile alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.

Yorum Gönder (0)