E-ticaret SEO: Online Mağazanızı Google'da Nasıl Öne Çıkarırsınız?

Metin Bedir
0
E-ticaret SEO: Online Mağazanızı Google'da Nasıl Öne Çıkarırsınız?

E-ticaret sitenize organik trafik çekmek ve daha fazla web site ziyaretçisi mi kazanmak istiyorsunuz? Sitenize ziyaretçi çekerek potansiyel müşteri sayınızı arttırmak ve satın alma oranını yükseltmek mi istiyorsunuz? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise ihtiyacınız olan en önemli araçlardan birisi SEO’dur.


Günümüzün dijital dünyasında artık çoğu alışveriş internet üzerinden yapılıyor. Bu durumda, şirketlerin de e-ticaret sitelerine yönelmesi kaçınılmaz bir son olmuştur. Peki, e-ticaret siteleri için SEO nasıl yapılır?


Bu sorunun cevabını öğrenmek ve e-ticaret sitenizi daha iyi arama sonuçları için optimize etmek için sizin için hazırladığımız bu rehber yazıya göz atabilirsiniz.


E-Ticaret SEO Nedir?

Bir e-ticaret sitesinin dijital varlığını sürdürmesinin tek yolu satın alma potansiyeli olan internet kullanıcılarını site içeriğine, satılan ürüne tıklamasını sağlamaktır. Satın alma davranışı olan bu kişileri bulmak için ise yapmanız gereken internet görünürlüğünüzü arttırmaktır. E-Ticaret SEO da bu aşamada devreye girmektedir. Peki, E-Ticaret SEO nedir?


E-ticaret SEO, internet görünürlüğünüzü arttırmak ve arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayarak sitenize ziyaretçi çekmeyi sağlama yönündeki çalışmaların tümüdür. Web sitenizi ve içeriğinizi arama motoru sonuçlarını dikkate alarak optimize eden E-Ticaret SEO, internette ürün araştırması yapan ziyaretçilerin sizin sitenizi bulmasını sağlar ve daha çok organik ziyaretçiyi sitenize çeker.


E-ticaret SEO'nun Temel Bileşenleri

E-ticaret SEO’nun odağında birçok SEO elementi bulunuyor. Bu bileşenlerin en başında anahtar kelime araştırması gelmektedir. Doğru anahtar kelimeler ile internet üzerinde sattığınız ürünü ve benzerlerini arayan ziyaretçilerin sizin ürününüzü bulmasını sağlayan bu bileşen, E-Ticaret SEO’nun temel taşlarından birisidir.


Bunu yanı sıra, bir E-Ticaret sitesi oluşturuyorsanız ürün ve kategori sayfalarınızın olmasına özen göstermelisiniz. Site içinde kullanıcıların istediklerini ürünü kolaylıkla bulması, ürün hakkında yeterli bilgi verilmesi ve kategori sayfaları oluşturulması da E-Ticaret SEO’nun önemli işlevlerinden birisidir.


E-Ticaret SEO’da arama motoru sonuçlarında daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacak backlinkler, site mimarisini düzenleyerek arama motoru sonuçları için sitenizi optimize edecek iç linkleme stratejileri, fiziksel mağazanıza ulaşılmasını sağlayacak yerel SEO ve mobil alışverişi kolaylaştıracak mobil SEO da E-Ticaret SEO’nun önemli bileşenleri arasında yer almaktadır.


Şimdi E-ticaret SEO tekniklerinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını sırasıyla inceleyelim.


Ürün Sayfalarınızı Optimize Etme Yöntemleri

Eğer bir E-Ticaret sitesi kuruyorsanız bu sitede kategoriler ve ürün sayfaları olması ve bu sayfaların daha iyi arama motoru sonuçları için optimize edilmesi en temel hedeflerinizden biri olmalıdır. SEO ile uyumlu ürün sayfaları arama motoru sonuçlarında yer alacak ve daha fazla organik ziyaretçiyi siteye çekecektir.


Sizler de ürün sayfalarınızı optimize ederken aşağıda belirttiğimiz bileşenlerin SEO ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz:


 1. Ürün başlıkları ve açıklamaları
 2. Meta etiketler
 3. Görsel unsurlar
 4. Alternatif metin kullanımı


Bu bağlamda, ürün sayfanızı SEO’ya uyumlu olacak şekilde optimize ederken seçtiğiniz ürün başlığının yaratıcı, ürün tanımının da detaylı ve anlaşılır olmasına özen göstermelisiniz. Ürün tanımında anahtar kelimeye mutlaka vermeli, gereksiz bilgi kirliliğinden uzak durmalısınız.


Bunun yanı sıra, meta etiketleri kullanarak arama motorlarına içeriğinizin ve ürününüzün ne hakkında olduğu konusunda ipucu verebilirsiniz. Ürününüzün görselini sayfaya ekleyebilir ve görseli SEO’ya uyumlu olacak şekilde optimize edebilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, görsel kalitesini düşürmeden boyutu küçülterek görsellerin hızlı yüklenmesini sağlamaktır. Bu sayede, sitenizi ziyaret eden kişilerin kullanıcı deneyimini de geliştirmiş olursunuz.


Anahtar Kelime Araştırması ve Uygulaması

Anahtar kelime araştırması, E-Ticaret siteleri için SEO’nun en temel bileşenleri arasındadır. Anahtar kelime araştırması olmadan ürününüz ile ilgilenecek hedef kitleyi bulmanız neredeyse imkansızdır. Bu da sizin için zaman ve emek kaybıyla sonuçlanabilir.


Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin ve rakiplerinizin aradığı, kullandığı kelime ve kelime öbeklerini bulur, rekabet açısından zayıf kalan kelimeleri ortaya çıkarır ve hedef kitlenizin ürününüz ile ilgili en çok aradığı kelime öbeklerini bulur. Bu sayede, siz de rakiplerinizin gözden kaçırdığı ve hedef kitlenizin sizi bulmasını kolaylaştıracak kelime gruplarını anahtar kelimeniz olarak seçebilirsiniz.


Anahtar kelime kullanımının önemi oldukça büyük olduğundan, bu konuda çeşitli e-ticaret SEO hizmeti ve araçlarının yardımını alabilir ve siteniz için en uygun anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.


Kullanıcı Deneyimi ve Dönüşüm Optimizasyonu

E-ticaret için SEO çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de kullanıcı deneyimidir. Bunu sağlamanın yolu da kullanıcı dostu URL oluşturmaktan geçmektedir. Açık ve anlaşılır olan URL’ler arama motorlarının sitenizi tanımasını ve kullanıcıların sizi bulmasını sağlar. Bunun için oluşturduğunuz kullanıcı dostu URL’lerin anahtar kelime içerdiğinden ve akılda kalıcı olduğundan emin olmanız gerekiyor.


URL yapılandırılmasının yanı sıra kullanıcı deneyimi iyileştirmek için uygulayabileceğiniz başka SEO stratejileri de bulunuyor. Kullanıcı deneyimi optimizasyonu sağlamak istiyorsanız aşağıdaki SEO kriterlerini dikkate alabilirsiniz:


 1. Site hızınızı optimize edin
 2. İçeriğinizi görselle destekleyin ve görsellerinizi SEO’ya uygun optimize edin
 3. Akılda kalıcı ve anlaşılır yazı başlıkları kullanın
 4. Ziyaretçilerin sitenizde kolaylıkla dolaşmasını sağlayacak anlaşılır bir site navigasyonu oluşturduğunuzdan emin olun 
 5. Sitenizde iç linkleme kullanın
 6. Sitenizi mobile uygun optimize edin

Mobil SEO'nun E-ticaretteki Rolü

Günümüzün dijital dünyasında birçok ürün ve içerik araştırması internet üzerinden yapılıyor. Durum böyle olunca e-ticaret sitelerinin mobili görmezden gelmesi de kaçınılmaz olmuştur. Mobil üzerinden yapılan satın alma sayısındaki artış, e-ticaret sitelerini de sitelerini mobile uygun optimize etmeye teşvik etmiştir.


Peki e-ticaret siteleri için SEO çalışmalarında mobil uyumluluk nasıl sağlanıyor? Bunu sağlamanın birkaç yolu bulunuyor. Mobil SEO çalışmalarını nasıl gerçekleştirebileceğinize şimdi hep birlikte bakalım:


 1. E-ticaret siteniz için mobil ile uyumlu bir tema seçin.
 2. Ürün kategorilerinin ve ödeme sayfasının anlaşılır olduğundan ve hızlı yüklendiğinden emin olun.
 3. E-ticaret sitenizde kullandığınız ürün görsellerinin hızlı yüklendiğinden ve mobile uygun optimize edildiğinden emin olun.
 4. Kullanıcıları harekete geçirecek mesajlarınızı (call-to-action) kolay görünebilecek bir alana yerleştirin.

İçerik Pazarlaması ve E-ticaret SEO İlişkisi

Günümüzde birçok küçük ya da orta büyüklükteki firma, içerik pazarlamasına başvurarak e-ticaret sitelerini büyütme yönünde adım atmaktadır. Peki, SEO için de önemli olan içerik pazarlaması ne anlama geliyor?


İçerik pazarlaması müşteriler tarafından bulunmanızı kolaylaştıran bir stratejidir. İçerik pazarlaması, hedef kitle araştırması yaparak potansiyel tüketicileri bulur, neleri satın almak istedikleri ve satın alma davranışını nasıl gerçekleştirdikleri yönünde analizler yapar. Bu sebeple, içerik pazarlamasından faydalanmak ürünlerini satın almak isteyecek internet kullanıcılarını arayan e-ticaret site sahipleri için görmezden gelinemeyecek kadar önemlidir.


SEO da içerik pazarlaması ile yan yana yürüyen bir olgudur. Anahtar kelime araştırmaları, rakip araştırmaları ve daha fazlasını yaparak SEO sayesinde ürün arayışında olan kullanıcıların sizin sattığınız ürünleri bulmasını sağlayacak anahtar kelimeleri bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda, SEO ve içerik pazarlaması birbirinden güç alarak e-ticaret sitenizin de büyümesini sağlayabilir.


Sonuç: E-Ticaret SEO Rehberi

Ürünlerinin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak satış yapmak isteyen her e-ticaret sitesinin SEO’ya ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Arama motoru sonuçlarında yer almak isteyen büyük-küçük her e-ticaret web sitesi sitesini SEO’ya uygun optimize etmelidir.


Sonuç olarak, bizler de bu kriteri göz önünde bulundurarak ürün sayfalarından mobil SEO’ya kadar e-ticaret SEO’daki her alanı kapsayan bir rehber yazıyı sizinle paylaştık. Umarız bu yazı e-ticaret SEO ile ilgili aklınıza takılan soruları cevaplamada etkili olmuştur.


Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum yaparken:

1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazı ile alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.

Yorum Gönder (0)