Yeni Başlayanlar için Kapsamlı E-ticaret Rehberi

Metin Bedir
1
Yeni Başlayanlar için Kapsamlı E-ticaret Rehberi


E-ticaret sektörüne adım atmak isteyen kişilerin bu konuda kendilerini geliştirmesi ve e-ticaret süreçlerini öğrenmesi sektörde doğru adımlar atmalarını sağlar. Günümüz dijital döneminde e-ticaret sektöründe de birçok değişiklik ve yenilik bulunmaktadır. Bu değişiklik ve yenilikleri takip etmek ise markaların e-ticarette başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır.


Yeni Başlayanlar için Kapsamlı E-ticaret Rehberi adlı bu yazımızda e-ticarete başlamak isteyen markalar için sektör hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece e-ticaret sektörünü daha yakından tanıyabilirsiniz.


E-ticaret Nedir?

E-ticaret, kişi ve işletmelerin ürün ve hizmetlerini bir sanal mağaza ya da pazaryeri platformu üzerinden sattığı ticari faaliyete verilen isimdir.


Günümüzde alışveriş alışkanlıklarının değişmesi ve insanların hızlı bir şekilde zaman kaybetmeden istediği ürünlere ulaşmak istemesi gibi nedenlerden dolayı e-ticaret sektörüne olan ilgi bir hayli artış göstermiştir.


E-Ticaret’in Avantajları

Günümüzde en çok büyüyen sektörler arasında yer alan e-ticaret sektörüne olan ilginin artması aslına bakıldığında e-ticaretin sağladığı avantajlardan kaynaklıdır. Çünkü sanal bir mağaza açan ve internetten satışa başlayan kişi ve işletmeler birçok avantajdan yararlanmaktadır. Gelin şimdi hep beraber bunlara bir göz atalım. 

 • E-ticaret ile internetten ürün satan markalar 7 gün 24 saat açık olan bir dükkâna sahip olur.
 • Markalar e-ticaret sitesi kurarak daha geniş bir hedef kitleye hitap eder.
 • Fiziksel mağazalar için yapılması gereken harcamalar e-ticaret sektöründe ortadan kalkar.
 • Dijital pazarlama stratejilerini geliştiren işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha hızlı ulaşır.
 • Farklı kanallar üzerinden satış yapma imkânı yakalamanızı sağlar.
 • Markalar mağazalarında birden fazla ürün ve hizmeti sergileyebilir.
 • Düzenlenen kampanyalar ile markalar stoklarını kolayca eritme fırsatı yakalar. 
 • Evden e-ticaret yapmanız mümkün bir hal alır.

E-ticaret sektörünün kişi ve işletmelere sağladığı başlıca avantajlar bunlardır. Bu avantajlardan yararlanmak için her markanın kısa bir süre içinde dijital dönüşümlerini tamamlaması ve e-ticarete adım atması gerekir.


E-ticaret Türleri

E-ticaret nedir ve e-ticaretin sağladığı avantajlar nelerdir sorularınıza yanıt vermişken bu sektöre adım atmak isteyenlerin en çok merak ettiği bir konu olan e-ticaret iş modelleri hakkında da sizlere bilgi vereceğiz.


E-ticaret sektöründe satış yapacak olan kişilerin yoğun bir şekilde tercih ettiği üç farklı e-ticaret iş modeli bulunur. Her ne kadar birçok farklı e-ticaret türü olsa da çoğu zaman B2B, C2C ve B2C e-ticaret markalar tarafından tercih edilir.


B2B E-ticaret modeli işletmelerin işletmelere satış yaptığı bir iş modeliyken C2C iş modelinde ise tüketiciler tüketicilere satış yapmaktadır. B2C e-ticarette ise her zaman işletmeler tüketicilere satış yapar. Genel olarak e-ticarette B2B ve B2C iş modellerinin yaygın olduğu görülse de gelişen farklı uygulamalar sayesinde C2C iş modeli de yaygınlaşmaya başlamış bir e-ticaret türüdür.


E-ticaret Nasıl Yapılır? 

E-ticaret ile internetten ürün satışı yapacak olan kişi ve işletmeler farklı yöntemler ile internetten satış yapabilmektedir.

 • E-ticaret sitesi kurma
 • E-ticaret pazaryerlerinde mağaza açma
 • Sosyal medya üzerinden satış yapma

E-ticaret yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yöntemlerdir. Genellikle markalar bu noktada kendilerini iyi bir şekilde konumlandırmak, bir marka imajı yaratmak ve daha fazla satış yapabilmek için bir e-ticaret sitesi kurmaktadır. Böylece işletmeler hem kendi markalarını yaratabilmekte hem de daha karlı bir şekilde satış yapabilmektedir.


E-ticaret Yaparken Önem Verilmesi Gereken Konular Nelerdir?

E-ticaret yaparken her markanın önem vermesi gereken belirli konular bulunur. Bunlar ise markaların e-ticarette başarılı olmasını sağlar.

 • Satılacak ürünlerin doğru bir şekilde seçilmesi
 • E-ticaret sitesinin profesyonel bir şekilde tasarlanması
 • E-ticaret ile internetten satılan ürünlerin pazarlanması
 • E-ticarette müşteri memnuniyeti

Her markanın önem vermesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle sizler de e-ticaret ile internetten ürün satarken bunları önemseyebilir ve böylece profesyonel bir şekilde satış yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.


E-ticaret’te Doğru Altyapı ile Başlayın

E-ticaret ile internetten ürün satarken profesyonel bir e-ticaret altyapısı ile yola koyulmanız oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret altyapınızın profesyonel olması markanızın e-ticaret süreçlerini daha iyi bir şekilde yönetmenize olanak tanımaktadır.

Sizler de bu yüzden sitenizi kurarken Türkiye’nin en iyi e-ticaret altyapıları içerisinde yer alan Ticimax’ı tercih edebilir ve e-ticarete doğru altyapı ile başlayabilirsiniz.


Etiketler

Yorum Gönder

1Yorumlar

Yorum yaparken:

1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazı ile alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.

Yorum Gönder