YouTube Alternatifleri: En iyi portallara genel bakış

Metin Bedir
0
YouTube Alternatifleri En iyi portallara genel bakış


Bir bakışta en iyi YouTube alternatifleri


YouTube, video portalları arasında tartışmasız liderdir ve güvenle sektördeki en iyi köpek olarak tanımlanabilir: YouTube'da sörf yapan bir milyardan fazla kullanıcı, bu da tüm internet kullanıcılarının neredeyse üçte biridir. Bununla ilgili hiçbir soru yok; platform uzun süredir etkili bir pazarlama aracı olarak kabul edilmektedir. Videolar yalnızca birkaç tıklama ile yüklenebilir ve otomatik olarak oluşturulan HTML kodları kullanılarak herhangi bir harici web sitesine kolayca yerleştirilebilir. Özellikleri ve kullanım kolaylığı, rakip portalların kapıdan içeri girmelerini zorlaştırıyor, ancak aslında YouTube'un alternatifleri neler?

Bazı alternatifler, özel ve profesyonel kullanıcılara içerik yayınlamak veya görüntülemek için çok çeşitli seçenekler sunan Dailymotion, Vimeo, Twitch , Flickr ve Metacafe gibi hizmetleri içerir . İşte beş YouTube alternatifine ve bunların avantaj ve dezavantajlarına genel bir bakış.

Dailymotion


Dailymotion , Fransa'dan bir video portalıdır ve şu anda en iyi YouTube alternatiflerinden biridir, özellikle 2015'te aktif kullanıcı aralığının% 23 olduğu kendi ülkesinde. Uluslararası karşılaştırmada, başka hiçbir hizmet bu kadar dikkate değer bir değere sahip olamaz. Bu, Fransa'da Dailymotion'ın YouTube'un hemen arkasında olduğu anlamına gelir (% 57'lik aktif bir aralıkla). Dailymotion'ın kendisini YouTube'un hemen arkasında ikinci sırada bulduğu diğer birçok ülkede de durum aynı. Şirket, dünya çapındaki kullanıcı sayısının 300 milyon civarında olduğunu tahmin ediyor. Her ay Dailymotion'da 3,5 milyar video oynanıyor .

Dailymotion, yükleme özellikleriyle puan kazanır: video dosyaları 2 GB boyutunda ve 60 dakikaya kadar uzunlukta olabilir . Yükleyicilerin .mov , .mpeg4 , .mp4 , .avi ve .wmv dosyaları arasında seçim yapabilmesi için çok sayıda video ve ses formatı desteklenir . Kullanıcıların video codec'i olarak H.264'ü ve ses codec'i olarak 25 FPY kare hızında AAC'yi kullanmaları önerilir. 1080p'ye (tam HD) kadar çözünürlük mümkündür. Bu, portalı özellikle zorlu yükleyiciler için uygun hale getirir: büyük dosyalar, görüntü kalitesi kadar hoş karşılanır.

Düzen açık ve sezgisel. Öğelerin düzenlenme şekli, en büyük rakibi olan YouTube'unkine benzer - geçişi yapan herkes kolayca yolunu bulabilir. Videoları harici platformlara yerleştirmek ve paylaşmak da çok basittir: sadece bir tıklama ve HTML kodu otomatik olarak oluşturulur.


Para kazanabileceğiniz yalnızca YouTube'da olmadığı için "iş ortakları" için daha da fazla özellik var . Ayrıca , Dailymotion'daki videolardan para kazanabilir , oyuncuyu ayarlayabilir ve analiz aracıyla geliri denetleyebilirsiniz. Bu, Dailymotion'ı, özellikle içeriklerini ücretli olarak kullanıma sunmak veya ayrı premium içerikler sunmak isteyen blogcular için YouTube'un en iyi alternatiflerinden biri yapar. Dailymotion'ın web sitesinden para kazanmayı kullanmak istiyorsanız, sitenizi buna izin verecek şekilde etkinleştirebilir veya sağlayıcıdan özel bir pencere öğesi yerleştirebilirsiniz. CNN dahil olmak üzere bazı önemli ortaklar bu programda zaten yer almaktadır.

Dailymotion etkileyici bir uygulama yelpazesi sunar : YouTube alternatifi birçok akıllı TV'de, set üstü kutuda ve Sony Playstation 4'lerde kullanılır ve koltuktan rahatça izlenebilir. Hizmet ayrıca iOS, Android ve Windows uygulaması aracılığıyla da kullanılabilir.

Vimeo


Vimeo , 2004 yılında başlatılan ve sanatsal açıdan iddialı videolarda uzmanlaşmış bir ABD video hizmetidir . Bu nedenle, hizmetin, çalışmaları için bir dağıtım platformu sağlamak isteyen film yapımcıları ve yönetmenler tarafından kurulmuş olması şaşırtıcı değildir. Örneğin, çok sayıda etkileyici kısa video, belgesel ve hatta müzik videosu bu platformda bulunabilir. Bağımsız prodüksiyonla ilgileniyorsanız, Vimeo en kaliteli YouTube alternatiflerinden birini sunar. Vimeo'nun 170 milyon civarında izleyicisi var ve bunların 42 milyonu Amerika Birleşik Devletleri'nde. Bu platformu kullanan web siteleri arasında marriott.com, gap.com ve thewirecutter.com bulunur.

Vimeo, web sitesine yansıyan, yaratıcı beyinler için bir değişim platformu olduğunu iddia ediyor: burada etkileşimli bir galeri gibi sunulan, küratörlü videoları görebilirsiniz . Buna göre hizmet, kullanıcılarına en yüksek kalitede video yüklemeleri için cömert bir çerçeve sunuyor. Temel sürüm ücretsizdir ve haftada 500 MB yüklenmesine izin verir. 'Vimeo Plus' ile bu miktar haftada 5 GB'a , 4K ultra HD çözünürlükte kısa filmler de yayınlayabileceğiniz 'Vimeo Pro' ile haftada 20 GB'a çıkar . Yükleme söz konusu olduğunda, en azından profesyonel hesaplarda neredeyse hiç sınırlama yoktur. Yükleme sırasında bir video 60 FPS'yi aşarsa, yalnızca görüntü verileri otomatik olarak azaltılır.

Pro sürümü, hesabınıza üç ekip üyesi eklemenize, oynatıcıyı özelleştirmenize ve isteğe bağlı videoya göre içerik satmanıza olanak tanır . İşlem maliyetlerinin% 90'ı oluşturucuya ödenir. Ayrıca çeşitli araçlar, analiz programları ve tamamen reklamsız bir kullanıcı arayüzü içeren kapsamlı bir paket vardır. Ticari sağlayıcılar, haftalık kısıtlama olmaksızın 'Vimeo Business' ile 5 TB'a (terabayt) kadar depolama alanı elde eder. Bu tür bir hesapla en fazla on ekip üyesi pazarlama ve iş akışı araçlarını kullanabilir.


Ek olarak, yardım merkezinde bulunan ve QuickTime, Windows Live Movie Maker ve iMovie dahil olmak üzere en popüler video düzenleme programlarından dışa aktarırken destek sağlayan birçok video öğreticisi vardır . Vimeo, öncelikle profesyonel film yapımcıları, pazarlama yöneticileri ve sanatçılarla konuşuyor. Bu da, bu YouTube alternatifinin ana özelliklerinin birçoğunun ücretinin ödenmesi gerektiği anlamına gelir.

Kullanıcılar ücretsiz sürümdeki yenilikçi içerikten faydalanabilir ve çok sayıda uygulamadan en iyi şekilde yararlanabilir : Vimeo ayrıca Android, iOS ve Windows akıllı telefonlar gibi mobil işletim sistemlerinde de mevcuttur. Ayrıca servis, kendi oturma odanızdaki çeşitli cihazlarda, örneğin Chromecast, Apple TV, Xbox 360 veya Panasonic, Philips ve Samsung gibi üreticilerin Smart TV'lerinde kullanılabilir. Vimeo'nun yetkin topluluğu, yüklemeler hakkında faydalı yardım ve değerli geri bildirimler sağlamak için oradadır.

Twitch


Özellikle oyuncular arasında popüler olan bir YouTube alternatifi , video oyunlarına ve e-spora odaklanan canlı bir akış portalı olan Twitch'tir . Twitch.tv, 6 beta sürümü olarak çevrimiçi gitti inci Haziran 2011 ve zaten yaklaşık 6 milyon kanallarında ayda 45 milyon izleyici çekti almıştı. Amazon, 2014 yılında şirketi 970 milyon ABD Doları karşılığında satın aldı ve 2016'dan beri Amazon Prime müşterileri "Twitch Prime" dan en iyi şekilde yararlanabiliyor. Bu hizmet, ücretsiz oyunlar ve abonelikler, oyun ganimetleri ve reklamsız yayın sunar. Video portalı, 2015 yılından bu yana, sonbahar mevsiminde ABD'nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen TwitchCon adlı yıllık bir kongre düzenlemektedir.

Özünde, Twitch'in YouTube'a çok benzer bir konsepti var: içerik herkes için ücretsizdir. Kullanıcılar , e-posta veya Facebook üzerinden ücretsiz kayıt yaparak , arkadaş ekleme, sohbet işlevi veya belirli kanalların takip edilmesi gibi ek özelliklere erişebilirler - bunların tümü hizmetin güçlü sosyal yönüne katkıda bulunur. Tüm kayıtlı kullanıcılar tüm içeriği yayınlayabilir. PlayStation 4 veya Xbox One üzerinden oynamayanlar için tek ihtiyacınız olan, Open Broadcaster yazılımı gibi uygun bir yazılımdır. 2016 yılında, kullanıcıların kendi hayatlarından anları paylaşmalarına ve diğer kullanıcılarla tartışmalarına olanak tanıyan IRL işlevi açıklandı. Oyun için bir yakınlık gerekli değildir - kullanıcı tarafından oluşturulan içerik büyük e-spor etkinliklerinin profesyonel akışlarının yanı sıra Twitch'in ana bileşenidir.


Ek olarak, profesyonel ve daha büyük kanallar, Twitch'in ortağı veya bağlı kuruluş programı aracılığıyla para kazanma fırsatına sahiptir . Yayıncılar davet edilmek için belirli koşulları karşılamalıdır: örneğin, kullanıcının yayın etkinliği düzenli olmalı ve sabit bir izleyici bulunmalıdır. Buna karşılık, ortaklık programındaki bir yayıncı olarak, bir ücret karşılığında farklı abonelik paketleri sunma veya tezahürat programına katılma seçeneğiniz vardır. Cheering, kullanıcıların favori kanallarını desteklemek için sözde bit satın almalarına olanak tanır. Ortaklık programı, reklamları yerleştirme şansı sunarak Twitch'i profesyonel içerik ve tutkuları olan oyuncular için karlı bir platform haline getiriyor.

Twitch ve YouTube arasındaki temel fark , YouTube'da kaydedilen videoların aksine Twitch'te yalnızca canlı videolar olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır . Buna ek olarak, içeriğin çoğu oyun ve e-spor etrafında dönüyor. League of Legends, World of Warcraft, Counter Strike, Overwatch vb. Hayranları için Twitch gerçek bir hazine olabilir, oysa oyun oynamaya pek ilgi duymayanlar için platform çok ilgi çekici olmayabilir.

Metacafe


Metacafe video platformu , YouTube ve Dailymotion'a alternatif olarak 2012'de kuruldu , ancak bugün, özellikle ABD'de çok beğenilen bir konsept olan eğlenceli kısa klipler sunma konusunda tamamen uzmanlaşmıştır. Ağırlıklı olarak erkek kullanıcı topluluğu , kedi videoları ve hokkabazlık numaralarından şakalara ve araç arızalarına kadar değişen orijinal içeriklerden hoşlanıyor . Web sitesine göre yaklaşık 12 milyon kullanıcı YouTube alternatifini ziyaret ediyor.

Kullanıcılar ayrı videolar, oynatma listeleri ve resim galerileri oluşturma fırsatına sahiptir. Tüm içerik, sadece bir tıklama ile çeşitli sosyal ağlarda kolayca paylaşabileceğiniz, beğenebileceğiniz ve yorum yapabileceğiniz şekilde hazırlanmıştır.Web sitesi reklamlarla finanse edilir ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin yanı sıra profesyonel medya ortaklarından içerik sunar . Reklam verenler, markalarını ve ürünlerini eğlenceli video kliplerle sunma fırsatına sahiptir. Çoğunlukla eğlence, yemek, telekomünikasyon, ev elektroniği ve otomobil mobilite alanlarındaki reklamverenler için uygundur.Metacafe sınırsız yükleme sunarak diğer video platformlarından sıyrılmaya çalışır . Üyelik ücretsizdir. Kayıt, doğrudan Metacafe web sitesinde veya bir Facebook hesabı aracılığıyla yapılabilir. Android kullanıcıları için Google Play üzerinden kullanılabilen bir uygulama var .

Flickr


Flickr 63 farklı ülkede 122 milyon kullanıcıya sahiptir. Her gün paylaşılan 1 milyon fotoğraf, zamanla 10 milyardan fazla görselden oluşan etkileyici bir koleksiyon oluşturarak onu popüler bir YouTube alternatifi haline getirdi. Öncelikle fotoğrafları paylaşmak için kullanıldığı için Flickr'ın bu listeye dahil edilmesi şaşırtıcı görünebilir. 2008'in başından beri 180 saniyeye kadar uzunlukta videolar yüklemek mümkün. 'Uzun fotoğraflar' olarak bilinirler, bu nedenle 3 dakikadan uzun olmalarına izin verilmez. Bir video yüklemeden önce, ücretsiz bir hesaba kaydolmanız gerekir. Daha sonra videolarınızı bir fotoğraf gibi yükleyebilirsiniz. Videolar da HD kalitesinde yüklenebilir ve birçok format kabul edilir. Temel kullanıcılar ayda 2 video yükleyebilir. Ücretsiz hesaplar 1 TB bellek ile gelir ve profesyonel hesaplar sınırsız bellek sunar, reklam içermez,

Flickr, videolar söz konusu olduğunda pek çok özelliğe sahip olmayabilir, ancak kullanıcılar, birçok kişi tarafından görülme potansiyeli olan devasa, aktif bir kullanıcı tabanına erişebilir.

Özet


Genel bakış, öne çıkan beş YouTube alternatifinin de nişlerini bulduğunu gösteriyor : Dailymotion hala YouTube'un ilkesine en yakınken, Vimeo yüksek kaliteli ve sanatsal açıdan iddialı içeriğiyle rakiplerinden uzaklaşıyor. Flickr, öncelikle fotoğrafları yüklemek ve paylaşmak içindir, ancak şimdi kısa videolara izin vermek için ayrılmıştır. Twitch, oyun ve e-spor için bir yayın sağlayıcı haline geldi ve Metacafe kısa eğlenceli kliplerde uzmanlaştı. Beş YouTube alternatifinin tümü kendi yöntemleriyle iyidir ve farklı hedef gruplara hitap ederfarklı stratejilerle. Pek çok sağlayıcı bir adım attı ve artık mobil cihazlarda ve insanların oturma odalarındaki cihazlarda mevcut - bazı özellikler diğerleri kadar geliştirilmemiş olsa bile, ilgili uygulamalar herkes tarafından sağlanmaktadır.
Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum yaparken:

1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazı ile alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.

Yorum Gönder (0)